Answer:
74.52s
Explanation:
The solution is shown in the picture below
The acceleration is given as:
a = g sin(30°) where g is the gravitational acceleration
For g = 10 m/s^2, we get
a = 10 sin(30°) = 10 * 1/2 = 5 m/s^2
Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
Answer:
sediments
Explanation:
Weathering is the breakdown of rocks into smaller particles called:
sediments
Weathering is the physical disintegration and chemical decay of rocks into smaller fragments to produce sediments. The product of rock weathering is basically sediments. Some of the sediments can be transformed to form soils when they combine with organic matter, water and air.
Physical weathering is when rocks are physically broken into smaller pieces, but the minerals in the rock remain the same.
Physical weathering
Physical weathering is the disintegration of rocks into smaller bits without altering the chemical make up of the minerals. The goal of physical weathering is to expose rock surface to action of chemical weathering.
When a rock is broken down in a way that changes the mineral composition, it is called chemical weathering
chemical weathering
Chemical weathering is the decay of rocks by altering the minerals in a rock.
Hope this Helps! c:
Answer:
The wavelength of the incident light is
400 nm
Explanation:
Given data
Distance between the sits

d = 1.5 ×
m
°
m = 2
We know that the wavelength of the incident light is given by

Put all the value in above formula we get
×
4 ×
m
400 nm
Therefore the wavelength of the incident light is
400 nm