Answer:

Explanation:
The general equation for position of Simple harmonic motion is given as:
........(1)
where,
x = Position of the wave
A = Amplitude of the wave
ω = Angular velocity
t = time
In this case, the amplitude is just half the range,
thus,
(Given range = 3cm)
A = 1.5 cm
Now, The angular velocity is given as:

Where, T = time period of the wave =0.27s (given)

or

so, at time t = 55 s, the equation (1) becomes as:

on solving the above equation we get,

here the negative sign depicts the position in the opposite direction of +x
Answer:B When one bulb burns out, all the others lights stay lit.
Explanation:
Answer:
3.1×10⁻¹¹ N
Explanation:
Use Coulomb's law:
F = k q₁ q₂ / r²
F = (9×10⁹) (6.0×10⁻¹⁰) (2.3×10⁻¹⁵) / (0.02 m)²
F = 3.1×10⁻¹¹
When the body touches the ground two types of Forces will be generated. The Force product of the weight and the Normal Force. This is basically explained in Newton's third law in which we have that for every action there must also be a reaction. If the Force of the weight is pointing towards the earth, the reaction Force of the block will be opposite, that is, upwards and will be equivalent to its weight:
F = mg
Where,
m = mass
g = Gravitational acceleration
F = 5*9.8
F = 49N
Therefore the correct answer is E.