Answer:
t is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
Explanation:
In many exercises the units used are transformed by equations into other units called derivatives, in general the transformation of derived units is the product of the transformation of the constituent units.
In the example of velocity, the derivative unit is m / s, which is why it works in the same way that you transform length and time if in the equation it is multiplying it is multiplied and if it is dividing it is divided.
It is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
1000 m = 1 km
Answer:
Explanation:
Let the force required be F . It is applied at the top of the box . The box is likely to turn about a corner . Torque of this force about this corner
= F x 2
This torque will try to turn the box . On the other hand the weight which is acting at CM will create a torque about the same corner . This torque will try to prevent the box to turn around the corner.
This torque of weight
= 100 x 1
= 100 pound ft.
For equilibrium
Torque of F = torque of weight.
F x 2 = 100
F = 50 pounds .
Answer:
t=0.704s
Explanation:
A child is running his 46.1 g toy car down a ramp. The ramp is 1.73 m long and forms a 40.5° angle with the flat ground. How long will it take the car to reach the bottom of the ramp if there is no friction?
from newton equation of motion , we look for the y component of the speed and look for the x component of the speed. we can then find the resultant of the speed

Vy^2=0+2*9.8*1.73sin40.5
Vy^2=22.021
Vy=4.69m/s
Vx^2=u^2+2*9.81*cos40.5
Vy^2=25.81
Vy=5.08m/s
V=(Vy^2+Vx^2)^0.5
V=47.71^0.5
V=6.9m/s
from newtons equation of motion we know that force applied is directly proportional to the rate of change in momentum on a body.
f=force applied
v=velocity final
u=initial velocity
m=mass of the toy, 0.046
f=ma
f=m(v-u)/t
v=u+at
6.9=0+9.8t
t=6.9/9.81
t=0.704s
Answer:
The battery supply the greatest current with the 20-W bulb
Explanation:
The electrical power at a certain time by a two-terminal device is the product of the potential difference between the terminals and the current intensity that passes through the device. For this reason the power is proportional to the current and voltage. Mathematically can be written as:

Let:

The voltage remains constant for every case so:

Then:

Analyzing the equations it makes sense that the battery supplies the highest current with the 20 W bulb, because the power only depends on the voltage and the current, if the voltage remains constant, the only reason for the power to increase is due to current.