Based on the Newton's second law of motion, the value of the net force acting on the object is equal to the product of the mass and the acceleration due to gravity. If we let a be the acceleration due to gravity, the equation that would allow us to calculate it's value is,
W = m x a
where W is weight, m is mass, and a is acceleration. Substituting the known values,
40 kg m/s² = (10 kg) x a
Calculating for the value of a from the equation will give us an answer equal to 4.
ANSWER: 4 m/s².
Answer:

Explanation:
<u>Free Fall Motion</u>
A free-falling object refers to an object that is falling under the sole influence of gravity. If the object is dropped from a certain height h, it moves downwards until it reaches ground level.
The speed vf of the object when a time t has passed is given by:

Where 
Similarly, the distance y the object has traveled is calculated as follows:

If we know the height h from which the object was dropped, we can solve the above equation for t:

The stadium is h=32 m high. A pair of glasses is dropped from the top and reaches the ground at a time:

The pen is dropped 2 seconds after the glasses. When the glasses hit the ground, the pen has been falling for:

Therefore, it has traveled down a distance:

Thus, the height of the pen is:

Answer:
1, 4, 5, see the explanation below
Explanation:
We must remember that scalar magnitudes are distinguished by having only a physical quantity, that is, they have no sense or direction as an example of scalar quantities, we find mass, temperature, energy, specific heat, power among others.
1 . 150 [grams] , because is a mass = scalar
4. 5 kilometer [race], is an amount = scalar
5. 34 steps, is an amount = scalar
Number 2, and 3 are vectors because they have amount and direction.
Answer:R=1607556m
θ=180degrees
Explanation:
d1=74.8m
d2=160.7km=160.7km*1000
d2=160700m
d3=80m
d4=198.1m
Using analytical method :
Rx=-(160700+75*cos(41.8))= -160755.9m
Ry= -(74.8+75sin(41.8))-198.1=73m
Magnitude, R:
R=√Rx+Ry
R=√160755.9^2+20^2=160755.916
R=160756m
Direction,θ:
θ=arctan(Rx/Ry)
θ=arctan(-73/160755.9)
θ=-7.9256*10^-6
Note that θ is in the second quadrant, so add 180
θ=180-7.9256*10^6=180degrees
Answer:
this measurement if feet is: 2.624672 ft
Explanation:
Notice that 80 cm can be expressed as 0.8 meters, and In order to convert from meters to feet, one needs to multiply the meter measurement times 3.28084. Therefore:
0.80 m can be written in feet as: 0.80 * 3.28084 feet = 2.624672 feet