Answer:
1.10 m/s
Explanation:
Linear speed is given by
Kinetic energy is given by
Potential energy
PE= mgh
From the law of conservation of energy, KE=PE hence
where m is mass, I is moment of inertia,
is angular velocity, g is acceleration due to gravity and h is height
Substituting m2-m1 for m and 0.5l for h,
for
we obtain
and making v the subject
For the rod, moment of inertia
and for sphere
hence substituting 0.5L for R then
For the sphere on the left hand side, moment of inertia I
while for the sphere on right hand side,
The total moment of inertia is therefore given by adding
Substituting
for I in the equation
Then we obtain
This is the expression of linear speed. Substituting values given we get
Answer:
A free body diagram with 2 forces: the first pointing downward labeled F Subscript g Baseline 20 N and the second pointing upward labeled F Subscript air Baseline 20 N.
Explanation:
This is because at terminal velocity, the ball stops accelerating and the net force on the ball is zero. For the net force to be zero, equal and opposite forces must act on the ball, so that their resultant force is zero. That is F₁ + F₂ = 0 ⇒ F₁ = -F₂
Since F₁ = 20 N, then F₂ = -F₁ = -20 N
So, if F₁ points upwards since it is positive, then F₂ points downwards since it is negative.
So, a free body diagram with 2 forces: the first pointing downward labeled F Subscript g Baseline 20 N and the second pointing upward labeled F Subscript air Baseline 20 N best describes the ball falling at terminal velocity.
Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
PART A)
horizontal distance that will be moved = 14 m
Height of the fence = 5.0 m
height from which it is thrown = 1.60 m
angle of projection = 54 degree
So here we can say that stone will travel vertically up by distance

now we will have displacement in horizontal direction

now we know that


now we will have


also for y direction


now from the two equations we will have




now from above equations


So the minimum speed will be 13.2 m/s
Part B)
Total time of the motion after which it will land on the ground will be "t"
so its vertical displacement will be

now we will have




Now the time after which it will reach the fence will be t1 = 1.8 s
so total time after which it will fall on other side of fence


now the displacement on the other side is given as


