Answer: 5.76 rads/s
Explanation:
The initial rotation is 55 rpm
1 rev = 2π radians
55 revs = 55 × 2π/1 = 345.58 radians/min
345.58 rads/min = 345.58rads/60s = 5.76 rads/s
Answer:
Wet surfaces areaA=+25.3ft^2
Explanation:
Using F= K×A× S^2
Where F= drag force
A= surface area
S= speed
Given : F=996N S=20mph A= 83ft^2
K = F/AS^2=996/(83×20^2)
K= 996/33200 = 0.03
1215= (0.03)× A × 18^2
1215=9.7A
A=1215/9.7=125.3ft^2
Answer: M.A = 3
Explanation:
A ramp is an example of an inclined plain. Where the
Height H = 1.5 m
Length L = 4.5 m
Mechanical advantage of a machine is the ratio of the load to effort. While mechanical advantage M.A of an inclined plain is the ratio of the length of the plain to the height of the plain.
M.A = L/H
Substitute the values of L and H into the formula
M.A = 4.5/1.5 = 3
The mechanical advantage of the ramp is 3
Answer:
90db
Explanation:
The 1000, will produce sa.e intensity, since the firecrackers are made of same materials
We have energy E = hc/λ, where h is Planck's constant c is speed of light and λ is the wavelength.
So Energy , 
Energy of one mol = 
Energy of one mol of photons generated from this device = 225 kJ