Answer:
at y=6.29 cm the charge of the two distribution will be equal.
Explanation:
Given:
linear charge density on the x-axis, 
linear charge density of the other charge distribution, 
Since both the linear charges are parallel and aligned by their centers hence we get the symmetric point along the y-axis where the electric fields will be equal.
Let the neural point be at x meters from the x-axis then the distance of that point from the y-axis will be (0.11-x) meters.
<u>we know, the electric field due to linear charge is given as:</u>

where:
linear charge density
r = radial distance from the center of wire
permittivity of free space
Therefore,





∴at y=6.29 cm the charge of the two distribution will be equal.
<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.