First, we get the difference between the kinetic energies such that,
difference = (220J - 120J)
difference = 100 J
The difference in kinetic energy is the equivalent of the potential energy which is calculated through the equation,
PE = mgh
To calculate for the height, we derive the equation in a form,
h = PE/mg
The product of the mass and acceleration due to gravity is the weight.
h = (100 J) / (5 N)
h = 20 m
<em>Hence, the answer is 20 m. </em>
Answer:3.87*10^-4
Explanation:
What is the decrease in mass, delta mass Xe , of the xenon nucleus as a result of this deca
We have been given the wavelength of the gamma ray, find the frequency using c = freq*wavelength.
C=f*lambda
3*10^8=f*3.44*10^-12
F=0.87*10^20 hz
Then with the frequency, find the energy emitted using equation
E=hf E = freq*Plank's constant
E=.87*10^20*6.62*10^-34
E=575.94*10^(-16)
With this energy, convert into MeV from joules.
With the energy in MeV, use E=mc^2 using c^2 = 931.5 MeV/u.
Plugging and computing all necessary numbers gives you
3.87*10^-4 u.
Answer: Neither Sandra nor Marissa will be in her THR zone.
Explanation:
1) Actual pulse of both Sandra and Marissa : 144 bpm
2) Decrease of 20 bpm ⇒ 144 bpm - 20 bpm = 124 bpm
3) Sandra's TRH is in the range 135 - 172 bpm.
Since 124 < 135, she will be below the range.
4) Marissa's TRH range is 143 - 176 bpm.
Since, 124 < 143, she is below the range
In conlusion, neither Sandra nor Marissa will be in her THR zone.
Answer:
A current of 0.358A is required
Explanation:
Pls refer to attached document for more details
I’m slightly confused about the wording of the question but if both the same y-intercept that means both company’s have the same flat rate charge for artwork.