The radius of the circular path is 1.5 m.
The circumference is then

The ball moves 3π m every 2.2 s, so the speed is
Total time in between the dropping of the stone and hearing of the echo = 8.9 s
Time taken by the sound to reach the person = 0.9 s
Time taken by the stone to reach the bottom of the well = 8.9 - 0.9 = 8 seconds
Initial speed (u) = 0 m/s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^2
Time taken (t) = 8 seconds
Let the depth of the well be h.
Using the second equation of motion:

h = 313.6 m
Hence, the depth of the well is 313.6 m
Answer:
C
Explanation:
If the arrows represent light rays, then Rachel sees a candle flame when the light released by the flame is received by her eyes.
Answer:
y_red / y_blue = 1.11
Explanation:
Let's use the constructor equation to find the image for each wavelength
1 /f = 1 /o + 1 /i
Where f is the focal length, or the distance to the object and i the distance to the image
Red light
1 / i = 1 / f - 1 / o
1 / i_red = 1 / f_red - 1 / o
1 / i_red = 1 / 19.57 - 1/30
1 / i_red = 1,776 10-2
i_red = 56.29 cm
Blue light
1 / i_blue = 1 / f_blue - 1 / o
1 / i_blue = 1 / 18.87 - 1/30
1 / i_blue = 1,966 10-2
i_blue = 50.863 cm
Now let's use the magnification ratio
m = y ’/ h = - i / o
y ’= - h i / o
Red Light
y_red ’= - 5 56.29 / 30
y_red ’= - 9.3816 cm
Light blue
y_blue ’= 5 50,863 / 30
y_blue ’= - 8.47716 cm
The ratio of the height of the two images is
y_red ’/ y_blue’ = 9.3816 / 8.47716
y_red / y_blue = 1,107
y_red / y_blue = 1.11
Answer:Radioactive
Explanation:
The radioactive nucleus is the one which does not has enough binding energy to hold the nucleus in a stable state and thus radiates either electron or proton to become a stable element.
A radioactive element is formed when after billions of years such as uranium and thorium. The stability of the nucleus depends upon the opposition of attractive and repulsive force among the nucleus.