The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.
Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula


Answer: Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Explanation:
Given Radius = 2.0 x 106m
Period T = 7h 11m
Using the third law of kepler's equation which states that the square of the orbital period of any planet is proportional to the cube of the semi-major axis of its orbit.
This is represented by the equation
T^2 = ( 4π^2/GM) R^3
Where T is the period in seconds
T = (7h x 60m + 11m)(60 sec)
= 25860 sec
G represents the gravitational constant
= 6.6 x 10^-11 N.m^2/kg^2 and M is the mass of the planet
Making M the subject of the formula,
M = (4π^2/G)*R^3/T^2
M = (4π^2/ 6.6 x10^-11)*(2×106m)^3(25860s)^2
Therefore Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg