Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east
Answer:
1) Recollapsing universe
2) critical universe
3) Coasting universe
Explanation:
According to the smallest ration (ratio actual mass density to current density) to largest ration, rank of models for expansion of universe are
1) Recollapsing universe -in this, metric expansion of space is reverse and universe recollapses.
2) critical universe - in this, expansion of universe is very low.
3) Coasting universe - in this, expansion of universe is steady and uniform
You will have to use this formula:

Final Velocity (V) = 4m/s
Initial Velocity (Vo) = 8m/s
Acceleration (a) = ? m/s^2
Time (t) = 2 secs
Then:
-> 4 = 8 + a x 2
-> 4 - 8 = 2a
-> -4 = 2a
-> a = -4/2
-> a = -2 m/s^2
Ps: It's value is negative because the she was in retrograde motion.
Answer: Her acceleration is -2 m/s^2.
Answer:
Explanation:
Given
mas of block 
speed of block 
spring constant 
As the mass collides with the spring its kinetic energy is converted to the Elastic Potential energy of the spring




Answer:
The options are approximations of the exact answers:
A) 
B) 
C) 
D) Toward the inner wall
E) 
Explanation:
A) The electric field in a parallel plate capacitor is given by the formula
, where
and in our case
and, for air,
, so we have:

B) The K+ ion has one elemental charge excess, so its charge is
, and the force a charge experiments under an electric field E is given by F=qE, so we have:

C) The potential difference between two points separated a distance d under an uniform electric potential E is given by
, so we have:

D) The electic field goes from positive to negative charges, so it goes towards the inner wall.
E) The work done by an electric field through a potential difference
on a charge Q is
, and is equal to the kinetic energy imparted on it, so we have:
