For this problem, we use the conservation of momentum as a solution. Since momentum is mass times velocity, then,
m₁v₁ + m₂v₂ = m₁v₁' + m₂v₂'
where
v₁ and v₂ are initial velocities of cart A and B, respectively
v₁' and v₂' are final velocities of cart A and B, respectively
m₁ and m₂ are masses of cart A and B, respectively
(7 kg)(0 m/s) + (3 kg)(0 m/s) = (7 kg)(v₁') + (3 kg)(6 m/s)
Solving for v₁',
v₁' = -2.57 m/s
<em>Therefore, the speed of cart A is at 2.57 m/s at the direction opposite of cart B.</em>
Shear stress = 1.0 N/m² (Pa)
For water, the dynamic viscosity = 10⁻³ Pa-s at 20°C.
The velocity gradient required = (Shear stress)/(Dynamic viscosity)
= (1.0 Pa)/( 10⁻³ Pa-s)
= 10³ 1/s
Answer: 10³ s⁻¹
Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
Answer:

Given:
Radius of ball bearing (r) = 1.5 mm = 0.15 cm
Density of iron (ρ) = 7.85 g/cm³
Density of glycerine (σ) = 1.25 g/cm³
Terminal velocity (v) = 2.25 cm/s
Acceleration due to gravity (g) = 980.6 cm/s²
To Find:
Viscosity of glycerine (
)
Explanation:


Substituting values of r, ρ, σ, v & g in the equation:





