Through the work of Max Planck<span>, Einstein, </span>Louis de Broglie<span>, </span>Arthur Compton<span>, </span>Niels Bohr<span>, current scientific theory holds that all particles also have a wave nature (and vice versa).</span>
20.3 divided by 3.0 will get u velocity and v times 3.0s
Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz
Answer:

Explanation:
The fusion reaction in this problem is

The total energy released in the fusion reaction is given by

where
is the speed of light
is the mass defect, which is the mass difference between the mass of the reactants and the mass of the products
For this fusion reaction we have:
is the mass of one nucleus of hydrogen
is the mass of one nucleus of helium
So the mass defect is:

The conversion factor between atomic mass units and kilograms is

So the mass defect is

And so, the energy released is:

F=ma
For the first (10kg) cart,
12=10a
a=6/5 m/s^2 to the left
For the second (5kg) cart,
8=5a
a=8/5 m/s^2 to the left
Therefore, the lighter (5kg) cart experiences a greater acceleration.