Convection can best be observed as she blows the warm steam air that rises.
As the warm steam rises, she forces displaces it with cool air from her mouth. Because the warm steam is less dense it rises and because the cool air is more dense, it displaces the warm air.
This scenario is an example of convection.
P = m * v
v = {3i - 4j} = square root (3^2 + 4^2) = 5
P = 20 * 5
P = 100 kg m/s
Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by

Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 
Answer:
Explanation:
Given
Original Frequency 
apparent Frequency 
There is change in frequency whenever source move relative to the observer.
From Doppler effect we can write as

where
apparent frequency
v=velocity of sound in the given media
velocity of source
velocity of observer
here 




i.e.fork acquired a velocity of 
distance traveled by fork is given by

where v=final velocity
u=initial velocity
a=acceleration
s=displacement


