Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .
The radius of the circular path is 1.5 m.
The circumference is then

The ball moves 3π m every 2.2 s, so the speed is
<u>Answer:</u>
Cannonball will be in flight before it hits the ground for 2.02 seconds
<u>Explanation:</u>
Initial height from ground = 20 meter.
We have equation of motion ,
, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
In this the velocity of body in vertical direction = 0 m/s, acceleration = 9.8
, we need to calculate time when s = 20 meter.
Substituting

So it will take 2.02 seconds to reach ground.
Answer:1.63 m
Explanation:
Given
mass of block 
inclination 
Amount of work done 
block slides a distance s along the Plane
Work done =change in Potential Energy
Increase in height of block is 
Change in Potential Energy 



Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L