Answer:
a) 2.5m/s
b) 0.91m/s
c) 0m/s
Explanation:
Average velocity can be said to be the ratio of the displacement with respect to time.
Average speed on the other hand is the ratio of distance in relation to time
Thus, to get the average velocity for the first half of the swim
V(average) = displacement of first trip/time taken on the trip
V(average) = 50/20
V(average) = 2.5m/s
Average velocity for the second half of the swim will be calculated in like manner, thus,
V(average) = 50/55
V(average) = 0.91m/s
Average velocity for the round trip will then be
V(average) = 0/75, [50+25]
V(average) = 0m/s
We actually don't need to know how far he/she is standing from the net, as we know that the ball reaches its maximum height (vertex) at the net. At the vertex, it's vertical velocity is 0, since it has stopped moving up and is about to come back down, and its displacement is 0.33m. So we use v² = u² + 2as (neat trick I discovered just then for typing the squared sign: hold down alt and type 0178 on ur numpad wtih numlock on!!!) ANYWAY....... We apply v² = u² + 2as in the y direction only. Ignore x direction.
IN Y DIRECTION: v² = u² + 2as 0 = u² - 2gh u = √(2gh) (Sub in values at the very end)
So that will be the velocity in the y direction only. But we're given the angle at which the ball is hit (3° to the horizontal). So to find the velocity (sum of the velocity in x and y direction on impact) we can use: sin 3° = opposite/hypotenuse = (velocity in y direction only) / (velocity) So rearranging, velocity = (velocity in y direction only) / sin 3° = √(2gh)/sin 3° = (√(2 x 9.8 x 0.33)) / sin 3° = 49 m/s at 3° to the horizontal (2 sig figs)
Answer:
a)W=8.333lbf.ft
b)W=0.0107 Btu.
Explanation:
<u>Complete question</u>
The force F required to compress a spring a distance x is given by F– F0 = kx where k is the spring constant and F0 is the preload. Determine the work required to compress a spring whose spring constant is k= 200 lbf/in a distance of one inch starting from its free length where F0 = 0 lbf. Express your answer in both lbf-ft and Btu.
Solution
Preload = F₀=0 lbf
Spring constant k= 200 lbf/in
Initial length of spring x₁=0
Final length of spring x₂= 1 in
At any point, the force during deflection of a spring is given by;
F= F₀× kx where F₀ initial force, k is spring constant and x is the deflection from original point of the spring.

Change to lbf.ft by dividing the value by 12 because 1ft=12 in
100/12 = 8.333 lbf.ft
work required to compress the spring, W=8.333lbf.ft
The work required to compress the spring in Btu will be;
1 Btu= 778 lbf.ft
?= 8.333 lbf.ft----------------cross multiply
(8.333*1)/ 778 =0.0107 Btu.
Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula


Answer:
The temperature is 233.15 K
Explanation:
Recall the formula to convert degree Celsius (C) into Fahrenheit (F):

So if we want the value of degree C to be the same as the value of the degree F, we want the following: C = F
which replacing F with C on the right hand side of the equation above, allows us to solve for C:

This means that -40°C = -40°F
And this temperature in Kelvin is:
-40°C + 273.15 = 233.15 K