Acceleration, a = (v - u)/t
where v is the final velocity, u is the initial velocity, and t is the time.
This formula on a velocity time graph represents the slope of the graph.
Answer:
U = 1794.005 × 10⁶ J
Explanation:
Data provided;
Capacitance of the original capacitor, C = 1.27 F
Potential difference applied to the original capacitor, V = 59.9 kV
= 59.9 × 10³ V
Now,
The Potential energy (U) for the capacitor is calculated as:
Potential energy of the original capacitor, U =
× C × V²
on substituting the respective values, we get
U =
× 1.27 × ( 59.9 × 10³ )²
or
U = 1794.005 × 10⁶ J
Answer:
90db
Explanation:
The 1000, will produce sa.e intensity, since the firecrackers are made of same materials
Solution for the problem is:
Total momentum before collision is always equal to total
momentum after collision. So note that:
Momentum of car A = 5000 x Xm/s
Momentum of car A + B = 15,000 x 2m/s
So combining the two, will give us the equation:
15,000/5,000 = 3
3 x 2 =6m/s
Per calcolare la pressione a una certa profondità, devi considerare la legge di Stevino:
<span>p = ρ · g · h
Tenendo conto che:
g = 9,81 m/s²
ρ = 1000 kg/m³
Troviamo:
p(h</span>₁) = ρ · g · h₁ = 1000 · 9,81 · 4,50 = 44145 Pa
p(h₂) = ρ · g · h₂ = 1000 · 9,81 · 5,50 = 53955 Pa