Answer:
D) accelerate but will not spin.
Explanation:
On the off chance that there is no air resistance the object will accelerate yet won't turn, this is on the grounds that without air resistance same force is applied on each bit of the object. Force on each segment is coordinated descending i.e parallel force. So there is no force to deliver spin movement in it.
It will accelerate because of gravity
Answer:
$ 18.75
Explanation:
given,
capacity of the Dave’s car = 12 gallons
Assuming that the tank is 3/8 full before
Cost of gas per gallon = $2.50 per gallon of gas
Volume Dave have to fill
=
=
of full tank
=
volume Dave have to fill = 7.5 gallons
total money Dave spent
= 7.5 gallons x $2.50
= $ 18.75
Dave have to spend $ 18.75 to fill tank to it capacity.
Answer:
kick 1 has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards
Explanation:
1st kick travelled 15 yards to reach maximum height of 8 yards
so, it has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
2nd kick is given by the equation
y (x) = -0.032x(x - 50)

we know that maximum height occurs is given as


and maximum height is

y = 20
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards
Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>