Answer :
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^22/m^3.
Explanation:
Given,
Atomic mass of silver = 107.87 g/mol
Density of silver = 10.35 g/cm^3
Converting to g/m^3,
= 10.35 g/cm^3 × 10^6cm^3/m^3
= 10.35 × 10^6 g/m^3
Avogadro's number = 6.022 × 10^23 atoms/mol
Fraction of lattice sites that are vacant in silver = 1 × 10^-6
Nag = (Na * Da)/Aag
Where,
Nag = Total number of lattice sites in Ag
Na = Avogadro's number
Da = Density of silver
Aag = Atomic weight of silver
= (6.022 × 10^23 × (10.35 × 10^6)/107.87
= 5.778 × 10^28 atoms/m^3
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^28 × 1 × 10^-6
= 5.778 × 10^22/m^3.
Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²
b) between poles M1 and M2
Explanation:
From the expression, we can deduce that r is the distance between two magnetic poles M1 and M2.
The law of attraction between two magnetic poles states that:
<em> the force of attraction or repulsion between two magnetic poles is a function of the product of the strength of the magnetic poles and the square of the distance between the pole</em>s
Mathematically:
FM = K 
here r is the distance between the poles
FM is the magnetic force between the poles
M1 is the strength of the first magnetic pole
M2 is the strength of the second pole
K is the magnetic field constant
learn more:
magnetic pole brainly.com/question/2191993
#learnwithBrainly
Answer:
Maximum velocity will be 17.651 m /sec
Explanation:
We have given a rope breaks when tension reaches 205 N
Mass m = 0.477 kg
Radius of the circle r = 0.725 m
Tension in the rope is given by




v = 17.651 m /sec
Answer:
(a)F= 3.83 * 10^3 N
(b)Altitude=8.20 * 10^5 m
Explanation:
On the launchpad weight = gravitational force between earth and satellite.
W = GMm/R²
where R is the earth radius.
Re-arranging:
WR² / GM = m
m = 4900 * (6.3 * 10^6)² / (6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24) = 488 kg
The centripetal force (Fc) needed to keep the satellite moving in a circular orbit of radius (r) is:
Fc = mω²r
where ω is the angular velocity in radians/second. The satellite completes 1 revolution, which is 2π radians, in 1.667 hours.
ω = 2π / (1.667 * 60 * 60) = 1.05 * 10^-3 rad/s
When the satellite is in orbit at a distance (r) from the CENTRE of the earth, Fc is provided by the gravitational force between the earth and the satellite:
Fc = GMm/r²
mω²r = GMm / r²
ω²r = GM / r²
r³ = GM/ω² = (6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24) / (1.05 * 10^-3)²
r³ = 3.612 * 10^20
r = 7.12 * 10^6 m
(a)
F = GMm/r²
F=(6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24 * 488) / (7.12 * 10^6 )²
F= 3.83 * 10^3 N
(b) Altitude = r - R = (7.12 * 10^6) - (6.3 * 10^6) = 8.20 * 10^5 m