We can use kinematics here if we assume a constant acceleration (not realistic, but they want a single value answer, so it's implied). We know final velocity, vf, is 1.0 m/s, and we cover a distance, d, of 0.47mm or 0.00047 m (1m = 1000mm for conversion). We also can assume that the flea's initial velocity, vi, is 0 at the beginning of its jump. Using the equation vf^2 = vi^2 + 2ad, we can solve for our acceleration, a. Like so: a = (vf^2 - vi^2)/2d = (1.0^2 - 0^2)/(2*0.00047) = 1,064 m/s^2, not bad for a flea!
I think the right answer is the first one. If she stops moving her Position does not change any more-and the Graph Shows that after 6 seconds she stays at the Position of 5 m. If she Went Back to the start point the Graph would have Developed Back to 0m(decreased).
A direction can be a perceptual constancy, it's the same reason how blind folded, or people suffering from any kind of visual problem or psychological problem are able to make Thier right decision
size, shape, color are perceptual constancy
so the most correct option would DIRECTION
Answer:
75 m
Explanation:
The horizontal motion of the projectile is a uniform motion with constant speed, since there are no forces acting along the horizontal direction (if we neglect air resistance), so the horizontal acceleration is zero.
The horizontal component of the velocity of the projectile is

and it is constant during the motion;
the total time of flight is
t = 5 s
Therefore, we can apply the formula of the uniform motion to find the horizontal displacement of the projectile:

Answer:
Explanation:
Constant pressure molar heat capacity Cp = 29.125 J /K.mol
If Cv be constant volume molar heat capacity
Cp - Cv = R
Cv = Cp - R
= 29.125 - 8.314 J
= 20.811 J
change in internal energy = n x Cv x Δ T
n is number of moles , Cv is molar heat capacity at constant volume , Δ T is change in temperature
Putting the values
= 20 x 20.811 x 15
= 6243.3 J.