<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>
Answer:
The weight of Earth's atmosphere exert is 
Explanation:
Given that,
Average pressure 
Radius of earth 
Pressure :
Pressure is equal to the force upon area.
We need to calculate the weight of earth's atmosphere
Using formula of pressure


Where, P = pressure
A = area
Put the value into the formula


Hence, The weight of Earth's atmosphere exert is 
Answer:
<h2>
The potential difference increases </h2>
Explanation:
from the relation 
where E= electric field (force per coulomb)
V= voltage
d= distance
Hence the voltage is going to be V= E×d.
Therefore this means that increasing the distance increases the voltage.
The Energy is Kinetic Energy.
Kinetic Energy = 1/2*mv², Where m is mass in kg, v is velocity in m/s
Energy is 33750 Juoles, v = 30m/s
1/2*mv² = E
1/2*m*30² = 33750
m = (2*33750) / (30²) Using a calculator
m = 75 kg
Mass of object is 75 kg.
Answer:
A. Create radioactive waste i believe
Explanation: