Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
Answer:
To calculate the age of a piece of bone
Explanation:
Carbon 14 is an isotope of carbon that is unstable and decays into Nitrogen 14 by emitting an electron. The decay rate of radioactive material is normally expressed in terms of its "half-life" (the time required by half the radioactive nuclei of a sample to undergo radioactive decay). The nice thing about carbon 14 is that its "half-life" is about 5730 years, which gives a nice reference to measure the age of fossils that are some thousand years old.
Carbon 14 dating is used to determine the age of objects that have been living organisms long ago. They measure how much carbon 14 is left in the object after years of decaying without having exchange with the ambient via respiration, ingestion, absorption, etc. and therefore having renewed the normal amount of carbon 14 that is in the ambient.
A rock is not a living organism, so its age cannot be determined by carbon 14 dating.
Newton's first law says that an object at rest tends to stay at rest while an object in motion stays in motion at a constant velocity unless acted upon by an outside force so the amount of force behind the defensive football player (N) was greater than the quarterback's so he was able to over power him which is also called unbalanced forces
Answer:

Explanation:
Given:
<u>the thermal resistance in the form of </u>


where:
are the thickness of the respective bricks
are the respective coefficient of conductivity
temperature inside the house, 
temperature outside the house, 
area of the wall, 
Since the bricks and insulation are used to construct a wall then they must be used in series for better shielding.
<u>Using Fourier's law:</u>


in series the resistances get add up



Answer:
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Explanation:
Total force required = Mass x Acceleration,
F = ma
Here we need to consider the system as combine, total mass need to be considered.
Total mass, a = m₁+m₂+m₃ = 584 + 838 + 322 = 1744 kg
We need to accelerate the group of rocks from the road at 0.250 m/s²
That is acceleration, a = 0.250 m/s²
Force required, F = ma = 1744 x 0.25 = 436 N
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N