Answer:
C
Explanation:
A feather falls from one end of a tube to the other inside a vacuum.
Answer:The answer must be The weight of the man and the vertical distance moved.
Explanation: you calculate it by the force you applied times the distance you moved
20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
The gravitational potential energy of the brick is 25.6 J
Explanation:
The gravitational potential energy of an object is the energy possessed by the object due to its position in a gravitational field.
Near the surface of a planet, the gravitational potential energy is given by

where
m is the mass of the object
g is the strength of the gravitational field
h is the height of the object relative to the ground
For the brick in this problem, we have:
m = 8 kg is its mass
g = 1.6 N/kg is the strenght of the gravitational field on the moon
h = 2 m is the height above the ground
Substituting, we find:

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly