#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

<span>x=((12.3/100)m)cos[(1.26s^−1)t]
v= dx/dt = -</span><span>((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]
v=</span>-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]=-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)*(0.815)]
v=<span>
<span>-0.13261622 m/s
</span></span>the object moving at 0.13 m/s <span>at time t=0.815 s</span>
Answer:
Current, I = 1000 A
Explanation:
It is given that,
Length of the copper wire, l = 7300 m
Resistance of copper line, R = 10 ohms
Magnetic field, B = 0.1 T

Resistivity, 
We need to find the current flowing the copper wire. Firstly, we need to find the radius of he power line using physical dimensions as :




r = 0.00199 m
or

The magnetic field on a current carrying wire is given by :



I = 1000 A
So, the current of 1000 A is flowing through the copper wire. Hence, this is the required solution.
Mechanical energy is the sum of kinetic energy and potential energy, or E=Ek+Ep. So Ek=(1/2)*m*v² where m is the mass of the object and v is it's velocity. Mp=m*g*h where m is the mass, g=9.81 m/s² and h is the height of the object. So after we input the numbers the total mechanical energy is
E=(1/2)*2.5*(4.5²) + 2.5*9.81*18 = 25.3125 J + 441.45 J = 466.7625 J. The correct answer is E= 466 J.