Answer:
it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
Explanation:
The configuration of parallel plates is called a capacitor and is widely used to create constant electric fields inside.
To obtain this field it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
This is so that the fields created by each plate can be added inside and subtracted from the outside of the plates
Answer:
b ≈ 64 Kg/s
Explanation:
Given
Fd = −bv
m = 2.5 kg
y = 6.0 cm = 0.06 m
g = 9.81 m/s²
The object in the pan comes to rest in the minimum time without overshoot. this means that damping is critical (b² = 4*k*m).
m is given and we find k from the equilibrium extension of 6.0 cm (0.06 m):
∑Fy = 0 (↑)
k*y - W = 0 ⇒ k*y - m*g = 0 ⇒ k = m*g / y
⇒ k = (2.5 kg)*(9.81 m/s²) / (0.06 m)
⇒ k = 408.75 N/m
Hence, if
b² = 4*k*m ⇒ b = √(4*k*m) = 2*√(k*m)
⇒ b = 2*√(k*m) = 2*√(408.75 N/m*2.5 kg)
⇒ b = 63.9335 Kg/s ≈ 64 Kg/s
Answer:1.63 m
Explanation:
Given
mass of block 
inclination 
Amount of work done 
block slides a distance s along the Plane
Work done =change in Potential Energy
Increase in height of block is 
Change in Potential Energy 



When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ