Q = mCΔT, where Q = Amount of energy required, m = mass of the blcok, C = specific heat, ΔT = change in temperature.
Using the given values;
Q = 12*913*(118-20) = 1073688 J = 1073.688 kJ.
The correct answer in B.
Answer: Extrinsic motivation
Explanation:
This is an external motivation such as reward, desire to impress someone, prestige, etc which drives someone towards achieving a goal.
Answer:
1.) 6 hectokisses 50 times
2.) Millionaire
Explanation:
Answer:bill 5 m/s. Jack:10 m/s
Explanation:
Cuz I took it
Answer:
50N
Explanation:
the net force is the addition of all forces in an object.
The frictional force is the opposite of the applied force, so:
Nf(net force)= 250(applied force)-200(frictional force)
so Nf=50N