At the rear.
PWC stands for personal watercraft, and it is a small powerboat. The main components of a PWC are the hull (body of the boat), deck (surface where people walk/stand), throttle (controls speed), steering nozzle and water intake.
#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
When using the right-hand rule to determine the direction of the magnetic force on a charge, which part of the hand points in the direction that the charge is moving? The answer is <span>thumb.
</span>One way to remember this is that there is one velocity, represented accordingly by the thumb. There are many field lines, represented accordingly by the fingers. The force is in the direction you would push with your palm. The force on a negative charge is in exactly the opposite direction to that on a positive charge. Because the force is always perpendicular to the velocity vector, a pure magnetic field will not accelerate a charged particle in a single direction, however will produce circular or helical motion (a concept explored in more detail in future sections). It is important to note that magnetic field will not exert a force on a static electric charge. These two observations are in keeping with the rule that <span>magnetic fields do no </span>work<span>.</span>
Answer:
Explanation:
mass of car, m = 1000 kg
initial velocity, u = 20 m/s
final velocity, v = 0 m/s
distance, s = 120 m
Let a be the acceleration of motion
use third equation of motion
v² = u² + 2 as
0 = 20 x 20 + 2 x a x 120
a = - 1.67 m/s²
Let F be the force
Force, F mass x acceleration
F = - 1000 x 1.67
F = - 1666.67 N
The direction of force is towards south and the magnitude of force is 1666.67 N.