From Alyssa's point of view, the water balloon is at first at rest and then gets thrown with a velocity of 23m/s. Therefore the balloon will have a speed of 23m/s for Alyssa.
At the same time, Naya is watching, and she sees the balloon at the beginning moving at a speed of 14m/s along with Alyssa, and then pushed forward of other 23m/s. Therefore, from her point of view, the balloon will have a speed of 14+23 = 37m/s.
Hence, the correct answer is <span>D) The speed of the balloon is 23 m/s for Alyssa and 37 m/s for Naya.
</span>
Its been some time so i might be wrong but i think the answer is 3 either or 2
Answer:
173psig
Explanation:
The storage cylinder of recovered R-410A is mixture of difluoromethane and pentafluoroethane which is used as a refrigerant in air conditioning application. The refrigeration sector has low temperatures for installation. The pressure of cylinder at 80 F will be 173 psig. The pure refrigerants have inside a container have saturation temperature which is equal to ambient temperature.
<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer:
Part a)
f = 1911.5 Hz
Part b)

Explanation:
Here the source and observer both are moving towards each other
so we know that the apparent frequency is given as

here we know that



now we will have


Part b)
Apparent wavelength is given by the formula

here we will have

