Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
Answer:
The first fact to understand which carries the most weight is we share this small world. We all have such similar characteristics that if you listed them all in one column and then list traits that make each person an absolute individual, one of the lists would be liken to an encyclopedia where as the other more akin to a doodle on a napkin in comparison. Now to the question.
Explanation:
We all know inherently the rules, so to say. yes its acceptable to do as people do normally. to go outside those bounds on purpose to be a nuisance intentionally is not. like 3am loud pounding music or downright disrespect is not acceptable. because when its done that way, since we all know the unspoken rules, its is being done on purpose to annoy.
Answer:
The time to boil the water is 877 s
Explanation:
The first thing we must do is calculate the external resistance (R) of the circuit, from the description we notice that it is a series circuit, by which the resistors are added
V = i (r + R)
We replace we calculate
r + R = V / i
R = v / i - r
R = 10/12 -0.04
R = 0.793 Ω
We calculate the power supplied
P = V i = I² R
P = 12² 0.793
P = 114 W
This is the power dissipated in the external resistance
We use the relationship, that power is work per unit of time and that work is the variation of energy
P = E / t
t = E / P
t = 100 10³/114
t = 877 s
The time to boil the water is 877 s