Answer:
Hence, work done= 287.54 J
Explanation:
Given data:
angle of ramp with the ground θ =20°
force applied = 76 N
work done on the crate to slide down 4 m down the ramp
W= F×d cosθ ( only the cos component of the force will slide the crate down)
W= 76×4×cos20= 287.54 J
Answer:
(a): The frequency of the waves is f= 0.16 Hz
Explanation:
T/4= 1.5 s
T= 6 sec
f= 1/T
f= 0.16 Hz (a)
Answer:

Explanation:
As per Faraday's law of Electromagnetic induction we know that
Rate of change in magnetic flux will induce EMF in the closed conducting loop
so we have

now we have


now we have

now the induced EMF through this loop is given as



Answer:
c
Explanation:
If you double your speed, the energy dissipated in a crash is four times greater
Because impact increases with square of increase in speed.
Answer:
75.6J
Explanation:
Hi!
To solve this problem we must use the first law of thermodynamics that states that the heat required to heat the air is the difference between the energy levels of the air when it enters and when it leaves the body,
Given the above we have the following equation.
Q=(m)(h2)-(m)(h1)
where
m=mass=1.3×10−3kg.
h2= entalpy at 37C
h1= entalpy at -20C
Q=m(h2-h1)
remember that the enthalpy differences for the air can approximate the specific heat multiplied by the temperature difference
Q=mCp(T2-T1)
Cp= specific heat of air = 1020 J/kg⋅K
Q=(1.3×10−3)(1020)(37-(-20))=75.6J