Answer:
Yes we can find the initial velocity of car without finding acceleration.
u = 10 m/s.
Explanation:
Given that
s=20 m
Car takes 4 s to come in rest.
We know that when acceleration is constant then we can apply motion equation
----------1
------2
From equation 1 and 2

So we can say that

Given that the velocity of car at final condition will be zero (v=0)


From the above equation we can find the initial velocity of car without finding the acceleration

u = 10 m/s
Solution :
Mass of the particle = M
Speed of travel = v
Energy of one photon after the decay which moves in the positive x direction = 233 MeV
Energy of second photon after the decay which moves in the negative x direction = 21 MeV
Therefore, the total energy after the decay is = 233 + 21
= 254 MeV
So by the law of conservation of energy, we have :
Total energy before the decay = total energy after decay
So, the total relativistic energy of the particle before its decay = 254 MeV
Answer;
- 15 J
Explanation;
-Potential energy is defined as mechanical energy, stored energy, or energy caused by its position.
-For the gravitational force the formula is P.E. = mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 m /s² at the surface of the earth) and h is the height in meters.
Potential energy of the rabbit at the peak of its height is
PE = (3)(10)(0.5) = 15 J
(around 14.7 but because energy is lost, it is less than that)
Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g