Answer:
Perpendicular to the surface of the body.
Explanation:
When a surface is submerged in a fluid the resultant pressure force on the body acts perpendicular to the surface of the body. This is because fluids cannot withstand nor exert sideways forces. One could obtain this analytically considering that the origin of this force comes from the movement of the fluid molecules.
Answer:i=300 mA
Explanation:
Given
inductance(L)=40 mH
Resistor(R)=
Voltage(V)=15 V
Time constant(
)=

current 

Current as a function of time is given by

i= 299.95 mA
Answer:
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Explanation:
Given info
ms = mass of the hockey stick
uis = 0 (initial speed of the hockey stick before the collision)
xis = D (initial position of center of mass of the hockey stick before the collision)
mp = mass of the puck
uip = v₀ (initial speed of the puck before the collision)
xip = 0 (initial position of center of mass of the puck before the collision)
If we apply
Ycm = (ms*xis + mp*xip) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D + mp*0) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D) / (ms + mp)
Now, we can apply the equation
L = m*v*R
where m = mp
v = v₀
R = Ycm
then we have
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Answer: 592.37m
Explanation:
Person D is the blue line.
The total displacement is equal to the difference between the final position and the initial position, if the initial position is (0,0) we have that he first goes down two blocks, then right 6 blocks. then up 4 blocks, then left 1 block.
Now i will considerate that the positive x-axis is to the right and the positive y-axis is upwards.
Then the new position will be, if B is a block:
P =(6*B - 1*B, -2*B + 4*B) = (5*B, 2*B)
And we know that B = 110m
P = (550m, 220m)
Now, then the displacement will be equal to the magnitude of our vector, (because the difference between P and the initial position is equal to P, as the initial position is (0,0)) this is:
P = √(550^2 + 220^2) = 592.37m
Answer:
The end of the meter stick with the deflated balloon should have risen into the air. ... The only way the balloon could have lost mass is if the air that was inside it has mass. With this experiment you have shown that air takes up space and has mass, so you have proven that air is matter.
Explanation: