A lady bug moves 10 cm forward and 5 cm backwards
so total distance moved by lady bug = 10 + 5 = 15 cm
total time taken by the lady bug
t = 20 s
so the average speed is given as



so its average speed is 0.75 cm/s
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
Answer:
335°C
Explanation:
Heat gained or lost is:
q = m C ΔT
where m is the mass, C is the specific heat capacity, and ΔT is the change in temperature.
Heat gained by the water = heat lost by the copper
mw Cw ΔTw = mc Cc ΔTc
The water and copper reach the same final temperature, so:
mw Cw (T - Tw) = mc Cc (Tc - T)
Given:
mw = 390 g
Cw = 4.186 J/g/°C
Tw = 22.6°C
mc = 248 g
Cc = 0.386 J/g/°C
T = 39.9°C
Find: Tc
(390) (4.186) (39.9 - 22.6) = (248) (0.386) (Tc - 39.9)
Tc = 335
Answer:
A. 12 m/s
Explanation:
Let’s remember that the definition of velocity is the variation of position of an object respect with to time. We know that the boy dropped the stone when the boat was 27 meters from the bridge and the stone hit the water 3 meters in front of the boat. So, the Boat must have traveled x=27 m-3m=24 m. The next step is calculating the amount of time that took the boat to make that travel; coincidentally, it is the same time that takes the stone to reach the water.
The equation that describes the motion of the stone is:
y = y_0 + v_0 * t+1/2 * a * t^2
The boy drops the stone from rest, so we can say that v_0=0. We can fixate the reference line on top of the bridge, so y_0=0 as well. The equation will be then:
-19,6 m = -1/2 * 9,8 m/s^2 * t^2
t^2= -(19,6 m)/(-4,9 m/s^2) = 4,012 s^2
t=√(4,012 s^2) = 2,003 s
Knowing the time that takes the stone to reach the water, that is the same that time that the boat uses to travel the 24 meters. The velocity of the boat is:
v = ∆x/∆t = (27 m-3 m)/(2,003 s-0s) = 11,9816 m/s ≈ 12 m/s
Have a nice day! :D