Answer:
30 (kg)
Explanation:
therefore the mass of the ball is 2 so 30 (kg)
The solution would be like this for this specific problem:
F = (G Me Mo) / Re^2
F / Mo = (G Me) / Re^2
G = gravitational constant
= 6.67384 * 10^-11 m3 kg-1 s-2
Me = 5.972 * 10^24 kg
Re^2 = (6.38 * 10^6)^2 m^2
= 40.7044 * 10^12 m^2 = 4.07044 * 10^13 m^2
G Me / Re^2 = (6.67384 * 10-11
* 5.972 * 10^24) / 4.0704 * 10^13 = 9.7196 m/s^2
9.7196 m/s^2 = acceleration
due to Earth’s gravity
Therefore, the value of the composite constant (Gme / r^2e) that is to be
multiplied by the mass of the object mo in the equation above is 9.7196
m/s^2.
Answer:
B
Explanation:
The capacitor is a component which has the ability to store energy in the form of an electrical charge making a potential difference on those two metal plates
A capacitor consists of two or more parallel conductive (metal) plates. They are electrically seperated by an insulating material (ex: air, mica,ceramic etc.) which is called as Dielectric Layer
Due to this insulating layer, DC current can not flow through the capacitor.But it allows a voltage to be present across the plates in the form of an electrical charge.
A. The horizontal velocity is
vx = dx/dt = π - 4πsin (4πt + π/2)
vx = π - 4π sin (0 + π/2)
vx = π - 4π (1)
vx = -3π
b. vy = 4π cos (4πt + π/2)
vy = 0
c. m = sin(4πt + π/2) / [<span>πt + cos(4πt + π/2)]
d. m = </span>sin(4π/6 + π/2) / [π/6 + cos(4π/6 + π/2)]
e. t = -1.0
f. t = -0.35
g. Solve for t
vx = π - 4πsin (4πt + π/2) = 0
Then substitute back to solve for vxmax
h. Solve for t
vy = 4π cos (4πt + π/2) = 0
The substitute back to solve for vymax
i. s(t) = [<span>x(t)^2 + y</span>(t)^2]^(1/2)
h. s'(t) = d [x(t)^2 + y(t)^2]^(1/2) / dt
k and l. Solve for the values of t
d [x(t)^2 + y(t)^2]^(1/2) / dt = 0
And substitute to determine the maximum and minimum speeds.
Answer: 6.284N
Explanation:
Pressure is the ratio of force exerted to cross sectional area of the material.
Pressure = Force/Area
Pressure = 500,000Pa
Area = Πd²/4 where d is the diameter of the hole.
If d = 4mm = 0.004m
Area = Π×0.004²/4
Area = 1.26×10^-5m²
Force = Pressure×Area
Force = 500,000× 1.26×10^-5
F = 6.284N
The gum must be able to withstand 6.284N force