Answer:

Explanation:
The situation of the system Ryan - merry-go-round is modelled after the Principle of the Angular Momentum Conservation:

The initial speed of Ryan is:

Answer:
5702.88 J or 5.7mJ
Explanation:
Given that :
C 1 = 6.0-μF
C 2 = 4.0-μF
V 1 = 50V
V 2 = 34V
Note that : Q = CV
Q 1 = C1 * V1
Q 1 = 50×6 = 300μC
Q 2 = 34×4 = 136μC
Parallel connection = C 1 + C 2
= 6+4 = 10μC
V = Qt/C
Where Qt = Q1+Q2
V = Q1+Q2/C
V = 300+136/10
V = 437/10
V = 43.6volts
Uc1 = 1/2×C1V^2
= 1/2 × 6μF × 43.6^2
= 1/2 × 6μF × 1900.96
= 3μF × 1900.96volts
= 5702.88J
= 5702.88J/1000
= 5.7mJ
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Answer: Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Explanation:
Given Radius = 2.0 x 106m
Period T = 7h 11m
Using the third law of kepler's equation which states that the square of the orbital period of any planet is proportional to the cube of the semi-major axis of its orbit.
This is represented by the equation
T^2 = ( 4π^2/GM) R^3
Where T is the period in seconds
T = (7h x 60m + 11m)(60 sec)
= 25860 sec
G represents the gravitational constant
= 6.6 x 10^-11 N.m^2/kg^2 and M is the mass of the planet
Making M the subject of the formula,
M = (4π^2/G)*R^3/T^2
M = (4π^2/ 6.6 x10^-11)*(2×106m)^3(25860s)^2
Therefore Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Answer:
The correct option is C
Explanation:
The pendulum bob would return at the same time because the initial angle a pendulum bob is dropped does not affect it's period (the time it takes for the pendulum to move back and forth), however the one with a larger angle move faster but would eventually arrive at the same "starting point" due to varying displacements made.