Answer : The mass of ice melted can be, 3.98 grams.
Explanation :
First we have to calculate the moles of ice.

where,
Q = energy absorbed = 27.2 kJ
= enthalpy of fusion of ice = 6.01 kJ/mol
n = moles = ?
Now put all the given values in the above expression, we get:


Now we have to calculate the mass of ice.

Molar mass of ice = 18.02 g/mol

Thus, the mass of ice melted can be, 3.98 grams.
Since Alejandro hopes to combine the findings from the collected studies and draw a general conclusion regarding the subject, he is using statistical tool of inference.
There are basically 2 types of statistical tools:
- Descriptive statistical tools
- Inferential statistical tools
Descriptive tools are used to describe data. They include the use of tables, graphs, measures of dispersion, measures of central tendencies, etc.
Inferential tools are used to deduce conclusions from data. They include measures of significant differences, probability, correlation and regression, etc.
In this case, Alejandro would need to subject the data collected from the 35 studies to inferential statistical analysis tools in order to be able to make relevant conclusions.
More on types of statistics can be found here: brainly.com/question/13335435
Answer:
v = 172 km/h
Explanation:
For the first 12 hours, it traveled at an average speed of 185 km/h. Let d₁ is distance. So,

For the next 13 hours, it traveled at an average speed of 160 km/h. Let d₂ is the distance. So,

Average speed = total distance/time taken
So,

So, the average speed of the whole journey is 172 km/h.
Answer:
10061.56 m/s
Explanation:
Gravitation potential of a body in orbit from the center of the earth is given as
Pg = -GM/R
Where G is the gravitational constant 6.67x10^-11 N-m^2kg^-2
M is the mass of the earth = 5.98x10^24 kg
R is the distance from that point to the center of the earth = r + Re
Where r is the distance above earth surface, Re is the earth's radius.
R = 1510 km + 6370 km = 7880 km
Pg = -(6.67x10^-11 x 5.98x10^24)/7880x10^3
Pg = -50617512.69 J/kg
The negative sign means that the gravitational potential is higher away from earth than it is at the earth's surface (it shows convention).
This indicates the kinetic energy per kilogram that the chest of jewel will fall with to earth.
For the jewel chest, the velocity V will be
0.5v^2 = 50617512.69
V^2 = 101235025.4
V = 10061.56 m/s
Answer:
The car would travel after applying brakes is, d = 14.53 m
Explanation:
Given that,
The time taken to apply brakes fully is, t = 0.5 s
The velocity of the car, v = 29.06 m/s
The distance traveled by the car in 0.5 s, d = ?
The relation between the velocity, displacement, and time is given by the formula
d = v x t m
Substituting the values in the above equation,
d = 29.06 m/s x 0.5 s
= 14.53 m
Therefore, the car would travel after applying brakes is, d = 14.53 m