Answer:1.301 s
Explanation:
Given
Initial Velocity(u)=30 m/s
Height of cliff=8.3 m
Time taken to cover 8.3 m

here Initial vertical velocity is 0



Horizontal distance


Answer:
2014.44 N
Explanation:
mass of spacecraft, m = 1850 kg
distance r = 3 x R
where r be the radius of earth.
g be the acceleration due to gravity on the surface of earth and g' be the acceleration due to gravity at height


g' = g / 9
g' = 9.8 / 9 = 1.089 m/s²
Force of gravity on the space craft
F = m g' = 1850 x 1.089
F = 2014.44 N
Thus, the force of gravity on the space craft at height is 2014.44 N.
Answer:
a) 2250 J
b) 0 J
c) 2250 J
Explanation:
a) Since, the process is isochoric
the change in internal energy

Here, n = 0.2 moles
Cv = 12.5 J/mole.K
We have to find T_f so we can use gas equation as
![\frac{P_1V_1}{P_2V_2} =\frac{T_i}{T_f}\\Since, V_1=V_2 [isochoric/process]\\\Rightarrow \frac{P_{atm}}{4P_{atm}} = \frac{300}{T_f} \\\Rightarrow T_f = 1200 K](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BP_1V_1%7D%7BP_2V_2%7D%20%3D%5Cfrac%7BT_i%7D%7BT_f%7D%5C%5CSince%2C%20V_1%3DV_2%20%20%20%20%5Bisochoric%2Fprocess%5D%5C%5C%5CRightarrow%20%5Cfrac%7BP_%7Batm%7D%7D%7B4P_%7Batm%7D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B300%7D%7BT_f%7D%20%5C%5C%5CRightarrow%20T_f%20%3D%201200%20K)
So, 
b) Since, the process is isochoric no work shall be done.
c) By first law of thermodynamics we have

Since, Q is positive 2250 J of heat will flow into the system.
Since heat here is conserved that means that the heat out is equal to the heat in. We use the expression Q = mC(T2-T1). We caclulate as follows:
Q absorbed = Q released
m1 C (T-T1) = -m2 C (T-T1)
C can be cancelled since they are the same substance.
m1 (T-T1) = -m2 (T-T1)
25 (T-10) = -12 (T-30)
T = 16.49 degrees Celsius
Answer:
B i think is the answer
Explanation:
i feel like it is B because if you put them together and the answer is 1.5 so it is B