Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K
Lucite has a refractive index of n=1.50. This means that the speed of the light in lucite is decreased according to:

where

is the speed of light in air. Putting the number in the formula, we find that the speed of light in lucite is

The frequency of the light is

, so now we can calculate the wavelength in lucite by using the formula:

<span>Therefore, the correct answer is (2) 393 nm.</span>
Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
Charge on can A is positive.
Charge on can C is negative.
Punctuation and capitalization are very useful things to pay attention to and this question would be a lot easier to understand if you had actually used both capitalization and punctuation. If I'm understanding the question, you have 3 metal can that are insulated from the environment and initially touching each other in a straight line. Then a negatively charged balloon is brought near, but not touching one of the cans in that line of cans. While the balloon is near, the middle can is removed. Then you want to know the charge on the can that was nearest the balloon and the charge on the can that was furthermost from the balloon.
As the balloon is brought near to can a, the negative charge on the balloon repels some of the electrons from can a (like charges repel). Some of those electrons will flow to can b and in turn flow to can c. Basically you'll have a charge gradient that's most positive on that part of the can that's closest to the balloon, and most negative on the part of the cans that's furthest from the balloon. You then remove can B which causes cans A and C to be electrically isolated from each other and prevents the flow of elections to equalize the charges on cans A and C when the balloon is removed. So you're left with a deficiency of electrons on can A, so can A will have a positive overall charge, and an excess of electrons on can C, so can C will have a negative overall charge.