Answer
given,
net charge = +2.00 μC
we know,
1 coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸electrons
1 micro coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸ x 10⁻⁶ electron
= 6.28 x 10¹² electrons
2.00 μC = 2 x 6.28 x 10¹² electrons
= 1.256 x 10¹³ electrons
since net charge is positive.
The number of protons should be 1.256 x 10¹³ more than electrons.
hence, +2.00 μC have 1.256 x 10¹³ more protons than electrons.
<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer:
a. 
b. 
Explanation:
The inertia can be find using
a.





now to find the torsion constant can use knowing the period of the balance
b.
T=0.5 s

Solve to K'


<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°