efficiency= [useful energy transferred ÷ total energy supply]×100%
So, [5500÷10000]×100%=0.55×100
=55%
we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes
Answer:
Plasma
Explanation:
For a fusion reaction to take place, there must be conditions in which the particles have extreme thermal kinetic energies, in this way the collisions that cause the nuclear fusion are generated. Therefore, it is necessary to reach very high temperatures, in which the state of matter will necessarily be plasma.
When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz
Answer:
He may be experiencing abnormal behavior because his entire class is cheating on the test except This is considered abnormal because it is outside of the norm and is therefore abnormal
Explanation:
I put this on edenguity and got it right