Answer:
1.77 x 10^-8 C
Explanation:
Let the surface charge density of each of the plate is σ.
A = 4 x 4 = 16 cm^2 = 16 x 10^-4 m^2
d = 2 mm
E = 2.5 x 10^6 N/C
ε0 = 8.85 × 10-12 C2/N ∙ m2
Electric filed between the plates (two oppositively charged)
E = σ / ε0
σ = ε0 x E
σ = 8.85 x 10^-12 x 2.5 x 10^6 = 22.125 x 10^-6 C/m^2
The surface charge density of each plate is ± σ / 2
So, the surface charge density on each = ± 22.125 x 10^-6 / 2
= ± 11.0625 x 10^-6 C/m^2
Charge on each plate = Surface charge density on each plate x area of each plate
Charge on each plate = ± 11.0625 x 10^-6 x 16 x 10^-4 = ± 1.77 x 10^-8 C
Answer:
static friction acting opposite to the direction of travel
Explanation:
Because the Frictional force of the front wheels act to oppose the spinning, so, For the front wheels to roll without slipping, the friction must be static friction pointing in the direction of travel of the car.
Explanation:
Answer:
Rate of change of water will be -6 gallon/minute
Explanation:
We have given water in the tank as the function of time as

We have to find the rate of change of water in the tank at t = 3 minute
For rate of change we have to differentiate both side
So 
At t = 3 minute

I'm really not sure if this is right but I'll try.
The distance that the dog traveled is probably all of the distances added up. I would guess that it's 67 meters in total.
The displacement is a little more tricky but you pretty much have to put a mental map in your head. Since East and West are both 8 meters, they cancel each other out. He travels more southern and that means the displacement is 9 meters south of his original location