Answer:14 m
Explanation:
Given
Vertical jump make by the dolphin is given by 
Suppose the dolphin jump with an initial velocity of 
so u is given by 
If dolphin launches at an angle
then maximum horizontal range is given by
assuming the of Dolphin to be Projectile so range is given by

substitute the value of 


Range will be maximum for 
thus 
Answer:
C. Between North and West
Explanation:
Since all have equal masses and the red ball and green ball are moving in south and east direction, the blue ball would most likely be moving between the north and West direction.
Answer:

Explanation:
We can use the following SUVAT equation to solve the problem:

where
v = 0 is the final velocity of the car
u = 24 m/s is the initial velocity
a is the acceleration
d = 196 m is the displacement of the car before coming to a stop
Solving the equation for a, we find the acceleration:

Answer:
Magnitude of the force is 2.135N and the direction is 41.8° below negative y-axis
Explanation:
The stiff wire 50.0cm long bent at a right angle in the middle
One section lies along the z axis and the other is along the line y=2x in the xy plane

tan θ = 2
Therefore,
slope m = tan θ = y / x

Then length of each section is 25.0cm
so, length vector of the wire is

And magnetic field is B = (0.318T)i
Therefore,

![\bar F = (20.0)[(0.112m)i +(0.224m)j-(0.250m)k \times 90.318T)i]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20F%20%3D%20%2820.0%29%5B%280.112m%29i%20%2B%280.224m%29j-%280.250m%29k%20%5Ctimes%2090.318T%29i%5D)
![= (20.0)(i(0)+j(-0.250)(0.318T)+k[0-(0.224m)(0.318T)]\\\\=(20.0)(-0.250)(0.318)j-(20.0)(0.224)(0.318T)\\\\=-(1.59N)j-(1.425N)k](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%2820.0%29%28i%280%29%2Bj%28-0.250%29%280.318T%29%2Bk%5B0-%280.224m%29%280.318T%29%5D%5C%5C%5C%5C%3D%2820.0%29%28-0.250%29%280.318%29j-%2820.0%29%280.224%29%280.318T%29%5C%5C%5C%5C%3D-%281.59N%29j-%281.425N%29k)
Magnitude of the force is

Direction is

Magnitude of the force is 2.135N and the direction is 41.8° below negative y-axis
<span>Depends on the precision you're working to.
proton mass ~ 1.00728 amu
neutron mass ~ 1.00866 amu
electron mass ~ electron mass = 0.000549 amu
Binding mass is:
mass of constituents - mass of atom
Eg for nitrogen:
(7*1.00728)-(7*1.00866)-(7*0.000549)
-14.003074 = 0.11235amu
Binding energy is:
E=mc^2 where c is the speed of light. Nuclear physics is usually done in MeV[1] where 1 amu is about 931.5MeV/c^2. So:
0.11235 * 931.5 = 104.6MeV
Binding energy per nucleon is total energy divided by number of nucleons. 104.6/14 = 7.47MeV
This is probably about right; it sounds like the right size!
Do the same thing for D/E/F and recheck using your numbers & you shouldn't go far wrong :)
1 - have you done this? MeV is Mega electron Volts, where one electronVolt (or eV) is the change in potential energy by moving one electron up a 1 volt potential. ie energy = charge * potential, so 1eV is about 1.6x10^-19J (the same number as the charge of an electron but in Joules).
It's a measure of energy, but by E=mc^2 you can swap between energy and mass using the c^2 factor. Most nuclear physicists report mass in units of MeV/c^2 - so you know that its rest mass energy is that number in MeV.</span>