The formula for computing the orbital time period of a body is given as:
T² = 4π²r³ / GM
where T is the time period, r is the distance between the two bodies, G is the gravitational constant and M is the mass of the body that is being orbited. If we compute this time using SI units, the working is:
9.58 AU is 1.43 x 10¹² meters
T = √[(4*π²*(1.43 x 10¹²)³) / (6.67 × 10⁻¹¹ * 2 x 10³⁰)]
T = 9.30 x 10⁸ seconds which is approximately 29 years
Using the astronomical units, distance is in astronomical units and the mass is in solar masses. In these conditions, the ratio:
4π²/G = 1 so
T² = a³ (since the solar mass of the sun is 1)
T = √(9.58)³
T = 27 years
Answer:
L' = 1.231L
Explanation:
The transmission coefficient, in a tunneling process in which an electron is involved, can be approximated to the following expression:

L: width of the barrier
C: constant that includes particle energy and barrier height
You have that the transmission coefficient for a specific value of L is T = 0.050. Furthermore, you have that for a new value of the width of the barrier, let's say, L', the value of the transmission coefficient is T'=0.025.
To find the new value of the L' you can write down both situation for T and T', as in the following:

Next, by properties of logarithms, you can apply Ln to both equations (1) and (2):

Next, you divide the equation (3) into (4), and finally, you solve for L':

hence, when the trnasmission coeeficient has changes to a values of 0.025, the new width of the barrier L' is 1.231 L
20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds