S=56, u=0, v=33, a=?, t=3.4
v=u+at
33=3.4 a
a = 9.7m/s^2
Answer:

Explanation:
Given that initially ball moves in the horizontal direction ,it means that the velocity in the vertical direction is zero.
Horizontal distance = 13 m
Vertical distance = 57 cm
Lets take time to cover 57 cm distance in vertical direction is t.
We know that g is the constant acceleration in the vertical direction so we can apply the equation of motion in the vertical direction.

Here 
S= 57 cm

t=0.34 s
Now in the horizontal direction

Here x=13 m
t= 0.34 s
So


So the initial speed of ball is 38.13 m/s.
Q = mCΔT, where Q = Amount of energy required, m = mass of the blcok, C = specific heat, ΔT = change in temperature.
Using the given values;
Q = 12*913*(118-20) = 1073688 J = 1073.688 kJ.
The correct answer in B.
Answer:

Explanation:
Given,
mass of the bar = 1.1 Kg
length of rod, l = 0.40 m
diameter of the rod, d = 2 cm
frequency, f = 1.5 MHz
time, t = 0.12 ms
wavelength of the shock wave = ?
Speed of the wave =
v = 3333.33 m/s
wavelength of the wave


Answer:

Explanation:
power rating of the coffee pot, 
volume of water to be boiled, 
initial temperature of water, 
mass of aluminium in the pot, 
specific heat of aluminium, 
specific heat of water, 
<em>Considering that the water and aluminium are always at the same temperature.</em>
<u>Now the heat required to bring the water in the pot to 100°C:</u>



Therefore time required to boil the water:


