A hiker walks 200 m west and then walks 100 m north, the
resulting magnitude is 223 m. The direction can be solve using trigo function
sin angle = opposite/ hypotenuse. Which is equal to 26.6 degree. So the
displacement and direction is 223 m 26.6 degree North of west.
Answer:
Terminal velocity of object = 12.58 m/s
Explanation:
We know that the terminal velocity is attained when drag force and gravitational force are of the same magnitude.
Gravitational force = mg = 80 * 9.8 = 784 N
Drag force = 
Equating both, we have

So v = 12.58 m/s or v = -15.58 m/s ( not possible)
So terminal velocity of object = 12.58 m/s
Answer: The volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Explanation:
To calculate the volume, we use the equation:

Density of object = 
mass of object = 3.0 g
Volume of object = ?
Putting in the values we get:


Thus the volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Answer:
Force applied to smaller cross section is
= 82.63 N
Explanation:
As we know

where
signifies the weight of the two chair in a hydraulic-lift system
And
signifies the area of the two respective chairs in a hydraulic-lift system
Given -
N
Square centimeter
Square centimeter
Substituting the given values in above equation, we get -

Force applied to smaller cross section is
= 82.63 N
If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.