Thermal energy energy that has hot cold or warm
Temp.Energy is the out come of the thermal engery and affects Earth and space
Answer:
<h2>a)
Nathan's acceleration is 5 m/s²
</h2><h2>b)
Nathan's displacement during this time interval is 15.625 m</h2><h2>
c) Nathan's average velocity during this time interval is 6.25 m/s</h2>
Explanation:
a) We have equation of motion v = u + at
Initial velocity, u = 0 m/s
Final velocity, v = 12.5 m/s
Time, t = 2.5 s
Substituting
v = u + at
1.25 = 0 + a x 2.5
a = 5 m/s²
Nathan's acceleration is 5 m/s²
b) We have equation of motion s = ut + 0.5 at²
Initial velocity, u = 0 m/s
Acceleration, a = 5 m/s²
Time, t = 2.5 s
Substituting
s = ut + 0.5 at²
s = 0 x 2.5 + 0.5 x 5 x 2.5²
s = 15.625 m
Nathan's displacement during this time interval is 15.625 m
c) Displacement = 15.625 m
Time = 2.5 s
We have
Displacement = Time x Average velocity
15.625 = 2.5 x Average velocity
Average velocity = 6.25 m/s
Nathan's average velocity during this time interval is 6.25 m/s
Answer:
The angle is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of separation is 
The wavelength of light is 
Generally the condition for destructive interference is mathematically represented as
![dsin(\theta ) =[m + \frac{1}{2} ]\lambda](https://tex.z-dn.net/?f=dsin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5Bm%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D%5Clambda)
Here m is the order of maxima, first minimum (dark space) m = 0
So
![100 *10^{-6 } * sin(\theta ) =[0 + \frac{1}{2} ]600 *10^{-9}](https://tex.z-dn.net/?f=100%20%2A10%5E%7B-6%20%7D%20%2A%20%20sin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5B0%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D600%20%2A10%5E%7B-9%7D)
=> ![\theta = sin^{-1} [0.003]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%20%3D%20%20sin%5E%7B-1%7D%20%5B0.003%5D)
=> 
Answer:
5.72 seconds
848.27 m/s
97.94 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 15 m/s
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Time taken to reach maximum height is 0.97 seconds

So, the stone would travel 11.47 m up
So, total height stone would fall is 75+11.47 = 86.47 m
Total distance travelled by the stone would be 75+11.47+11.47 = 97.94 m

Time taken by the stone to travel 86.47 m to the water is is 4.2 seconds
The stone reaches the water after 4.2+1.52 = 5.72 seconds after throwing the stone

Speed just before hitting the water is 848.27 m/s