<u>Answer:</u>
Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
<u>Explanation:</u>
Let the east point towards positive X-axis and north point towards positive Y-axis.
Speed of truck = 25 m/s north = 25 j m/s
Speed of dog = 1.75 m/s at an angle of 35.0° east of north = (1.75 cos 35 i + 1.75 sin 35 j)m/s
= (1.43 i + 1.00 j) m/s
Velocity of the dog relative to the road = 25 j + 1.43 i + 1.00 j = 1.43 i + 26.00 j
Magnitude of velocity = 26.04 m/s
Angle from positive horizontal axis = 86.85⁰
So Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 86.85⁰ east of north = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
Answer:
El peso del cartel es 397,97 N
Explanation:
La tensión dada en cada segmento del cable = 2000 N
El desplazamiento vertical del cable = 50 cm = 0,5 m
La distancia entre los polos = 10 m
La posición del letrero en el cable = En el medio = 5
El ángulo de inclinación del cable a la vertical = tan⁻¹ (0.5 / 5) = 5.71 °
El peso del letrero = La suma del componente vertical de la tensión en cada lado del letrero
El peso del signo = 2000 × sin (5.71 grados) + 2000 × sin (5.71 grados) = 397.97 N
El peso del signo = 397,97 N.
A.What is the effect of air resistance on the cannonball? It's a question related to science and the experiment, which may pop into your head.
(a) 907.5 N/m
The force applied to the spring is equal to the weight of the object suspended on it, so:

The spring obeys Hook's law:

where k is the spring constant and
is the stretching of the spring. Since we know
, we can re-arrange the equation to find the spring constant:

(b) 1.45 cm
In this second case, the force applied to the spring will be different, since the weight of the new object is different:

So, by applying Hook's law again, we can find the new stretching of the spring (using the value of the spring constant that we found in the previous part):

(c) 3.5 J
The amount of work that must be done to stretch the string by a distance
is equal to the elastic potential energy stored by the spring, given by:

Substituting k=907.5 N/m and
, we find the amount of work that must be done:

Answer:
the answer to this question is
<em>The</em><em> </em><em>Same</em><em> </em>
<em>newton's</em><em> </em><em>law</em><em> </em><em>#3</em>
Explanation:
<em>Hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>helps</em><em> </em>