the first one is medium, the second one is type, and the third one is temperature
. if i gave the correct answer, please give best answer x
Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
<h2>Answer: at an angle

below the inclined plane.
</h2>
If we draw the <u>Free Body Diagram</u> for this situation (figure attached), taking into account only the gravity force in this case, we will see the weight
of the block, which is directly proportional to the gravity acceleration
:

This force is directed vertically at an angle
below the inclined plane, this means it has an X-component and a Y-component:



Therefore the correct option is c
<h2>Answer:</h2>
The refractive index is 1.66
<h2>Explanation:</h2>
The speed of light in a transparent medium is 0.6 times that of its speed in vacuum
.
Refractive index of medium = speed of light in vacuum / speed of light in medium
So
RI = 1/0.6 = 5/3 or 1.66