Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
Two Factors That Affect How Much Gravity Is on an Object. Gravity is the force that gives weight to objects and causes them to fall to the ground when dropped. Two major factors, mass and distance, affect the strength of gravitational force on an object.
Answer:
aₓ = 0
, ay = -6.8125 m / s²
Explanation:
This is an exercise that we can solve with kinematics equations.
Initially the rabbit moves on the x axis with a speed of 1.10 m / s and after seeing the predator acceleration on the y axis, therefore its speed on the x axis remains constant.
x axis
vₓ = v₀ₓ = 1.10 m / s
aₓ = 0
y axis
initially it has no speed, so v₀_y = 0 and when I see the predator it accelerates, until it reaches the speed of 10.6 m / s in a time of t = 1.60 s. let's calculate the acceleration
= v_{oy} -ay t
ay = (v_{oy} -v_{y}) / t
ay = (0 -10.9) / 1.6
ay = -6.8125 m / s²
the sign indicates that the acceleration goes in the negative direction of the y axis
Explanation:
It is given that,
Mass of the car 1, 
Initial speed of car 1,
(east)
Mass of the car 2, 
Initial speed of car 2,
(north)
(b) As the cars stick together. It is a case of inelastic collision. Let V is the common speed after the collision. Using the conservation of momentum as :




The magnitude of speed,

V = 12.22 m/s
(b) Let
is the direction the wreckage move just after the collision. It is given by :



Hence, this is the required solution.