Answer:
30.93 m/s
Explanation:
Given that, the speed of stolen car is,

As policeman start chasing the stolen car after 60 seconds.
Now suppose the speed of policeman car is, 
The policeman catches the stolen car at a distance of,

Now the distance covered by the policeman in time t is 
And the distane cover by the thief in stolen car in time(t+60s) is
.
And these distances are equal and they are equal to 60000 m.
Therefore,

Therfore,

Now use this value to solve for minimum speed of policeman's car.

Therefore minimum speed of policeman's car is 30.93 m/s.
Answer: 191 N
Explanation:
Given that,
Velocity v = 80 km/hr
Area 
Air density 
Constant cd = 0.28
We know the drag force,




Hence, the drag force is 191 N.
Answer:
the required frequency of waves is 2.066 Hz
Explanation:
Given the data in the question;
μ = 1.50 kg/m
T = 6000 N
Amplitude A = 0.500 m
P = 2.00 kW = 2000 W
we know that, the average power transmit through the rope can be expressed as;
p =
vμω²A²
p =
√(T/μ)μω²A²
so we solve for ω
ω² = 2P / √(T/μ)μA²
we substitute
ω² = 2(2000) / √(6000/1.5)(1.5)(0.500)²
ω² = 4000 / 23.71708
ω² = 168.65
(2πf)² = ω²
so
(2πf)² = 168.65
4π²f² = 168.65
f² = 168.65 / 4π²
f² = 4.27195
f = √4.27195
f = 2.066 Hz
Therefore, the required frequency of waves is 2.066 Hz
Answer:
By 16.7% or 0.167 IPM
Explanation:
Substracting the final IPM (6.088) to the initial IPM (5.921) gives us the net difference, which is how much did it increase in IPM. Multiplying this number by 100 gives us the percentual increase in the feed rate.
To solve this exercise it is necessary to apply the kinematic equations of angular motion.
By definition we know that the displacement when there is constant angular velocity is

From our given data we know that,



Moreover we know that

Therefore for time t=8.1s we have,



That number in revolution is:


Here, we see that there are 15 complete revolutions
And 0.108 revolutions i not complete, so the tunable rotation is

Therefore the angle of the speck at a time 8.1s is 